Sportovní club Jedličkova ústavu Praha, z.s.


V Pevnosti 13/4, 128 41 Praha 2 č.ú.: 2109512498/2700 IČO: 62933744 tel.: 241083104

Historie

Sportovní a tělovýchovná činnost se pro chovance Jedličkova ústavu vykonávala prakticky od založení ústavu v roce 1913. Jednalo se spíše o rehabilitační sportovní aktivity a nikoliv o organizovanou a pravidelnou činnost.

Změna nastala v roce 1994 s příchodem Mgr. Radka Sovy (absolventa MFF UK) do JÚŠ, který společně se skupinou dalších vychovatelů, založil dne 7.6.1994 Sportovní club Jedličkova ústavu Praha, jehož posláním byla a stále je organizace sportovních aktivit zdravotně postižených jedinců.

V době založení měl Sportovní club Jedličkova ústavu 11 členů a provozovaly se zde pouze dva druhy sportu: stolní tenis a jízdy na formulkách (specielně upravený vozík pro rychlostní i vytrvalostní jízdy).

Obrovskou změnu přinesl rok 1997, kdy se v září otevřela zcela nová tělocvična, která je součástí ubytovny Topolka a SC JÚ Praha získal vlastní kancelář a prostory skladu sportovních potřeb. Dalším podnětem k rozvoji sportu v JÚŠ bylo ustanovení dvou pracovníků, kteří se starají o zařízení tělocvičny, plynulý chod sportovního klubu a organizují prakticky veškerou sportovní činnost v Jedličkově ústavu.

Ve velké tělocvičně jsme mohli začít s tréninkem sálových sportů, především florbalu (díky fenomenálnímu hráči Zdeňku Krupičkovi je náš klub pionýrem florbalu na vozíku), fotbalu a tehdy skoro neznámé hry boccia (hra pravidly podobná petanque, která je vhodná i pro jedince s nejtěžším stupněm postižení). Ve stejném roce jsme začali také s pravidelným tréninkem atletiky, stolního tenisu a závěsného kuželníku. Pod křídla SC JÚ Praha spadl i klub šachu, jehož tréninky i turnaje externě zabezpečoval a doposud tak činí p. Ambrož s p. Chytkou (nyní sdružení PROTEBE).

Postupem času a za vydatné pomoci JÚŠ a České feredace Spastic Handicap o.s., u které je SC JÚ Praha registrován jako řádný člen od roku 1997, se rozšiřovaly nabídky sportovních aktivit a značně se vylepšilo organizační zabezpečení našeho klubu.

Další výraznou a vítanou změnou v nedávné historii sportu v JÚŠ bylo otevření rehabilitačního bazénu, sauny a posilovny přímo v areálu Jedličkova ústavu a školách v roce 2002. Nové provozní jednotky jsou hojně využívány jak pro školní výuku plavání a základy správného posilování, tak pro trénink a aktivní regeneraci sportovců SC JÚ PRAHA.

 

SOUČASNOST A BUDOUCNOST

Sportovní klub v současnosti eviduje 343 členů. Členskou základnu tvoří z velké části žáci a studenti JÚŠ, ale také jedinci s rozličným zdravotním postižením z celé Prahy a okolí, kteří pravidelně dojíždějí na tréninky atletiky, florbalu, cyklistiky, stolního tenisu, plavání, boccii, závěsného kuželníku, fotbalu, šachu, lukostřelby, nebo curlingu. SC JÚ Praha každoročně pořádá klasické lyžařské kurzy pro chodící a ve spolupráci s SC OA Jánské Lázně a Fakultou tělesné výchovy a sportu úspěšně probíhají kurzy jízdy na monolyži. Jako jediní v České republice organizujeme kurzy horolezectví pro jedince se zdravotním postižením, při kterých slaňují i lidé na vozíku.

SC JÚ Praha je od roku 1999 pravidelným pořadatelem Mezinárodního Mistrovství České republiky (MMČR) v boccie. Také organizujeme ligu curlingu vozíčkářů, MMČR v curlingu a Mezinárodní turnaj v curlingu, který od roku 2005 probíhá v nové curlingové hale na Roztylech.

Kromě těchto „velkých“ akcí pořádáme regionální turnaje a místní soutěže v jednotlivých sportech. Organizujeme vícedenní tréninkové kempy (atletika, cyklistika, lukostřelba a boccia). Pokud to finanční situace dovolí, budeme realizovat atletické sportovní soustředění běžců ve vysokohorském tréninkovém středisku, jako přípravu na světové soutěže.

Sportovní club Jedličkova ústavu Praha, z.s. 2019 GDPR Frontier Theme
„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain