Sportovní club Jedličkova ústavu Praha, z.s.

SPORTY

pravidelné tréninky SC JÚ Praha

ATLETIKA
v sezoně dojíždíme na atletický stadion ( speciální příprava běhy ), vrhy a hody praktikujeme na hřišti JÚŠ, v chladném a zimním období využíváme tělocvičnu, posilovnu, saunu a rehabilitační bazén JÚŠ. Všichni naši svěřenci se účastní všech národních soutěží a reprezentanti ČR ( v našem klubu jich je 7 ) startují i na závodech v zahraničí.

BOCCIA 
– ideální hra i pro jedince s nejtěžším postižením ( hra, pravidly podobná petaque, hraje se v hale s koženými míči ) tréninky probíhají v tělocvičně TOP, při příznivých klimatických podmínkách na hřišti JÚŠ. Hráči startují na turnajích v rámci celostátní ligy OZP CUP i na mezinárodních závodech. V reprezentaci máme 4 hráče.

CURLING 
je nejnovějším sportem pro vozíčkáře. Na tréninky dojíždíme do nové špičkové haly na Roztylech, která je jediná v ČR specializovaná pro curling. Naši svěřenci patří ke špičce v republice, a proto tvoří jádro repre týmu ČR. Curling je nově zařazen do programu zimních Paralympijských her. SC JU Praha je pravidelně pořadatelem MČR v curlingu a Mezinárodního turnaje v curlingu zdravotně postižených. Tento sport je nově otevřen i pro spasticky postižené sportovce, nejen pro vozíčkáře.

CYKLISTIKA
pro trénink cyklistiky nejsou v okolí JÚŠ vhodné podmínky, proto se u cyklistů, při tréninku v JÚŠ, zaměřujeme především na kondiční přípravu a jízdy praktikují svěřenci většinou individuálně. Společně jezdíme na závody a vícedenní sportovní soustředění.

LUKOSTŘELBA
vhodným sportem pro vozíčkáře i spastiky, bez postižení horních končetin, tréninky probíhají v tělocvičně TOP nebo na Strahově.

STOLNÍ TENIS
závody v rámci svazu SH se bohužel přestaly konat. Tréninky probíhají občas na Topolce v klubovně, nebo individuálně.

ŠACHY
ve spolupráci s p. Ambrožem a sdružením PROTEBE se konají pravidelné tréninky v šachu a 1-2x ročně se koná v tělocvičně TOP mezinárodní šachový turnaj pro handicapované šachisty.

ZÁVĚSNÝ KUŽELNÍK 
v JÚŠ disponujeme celkem třemi soupravami pro závěsný kuželník ( 2x venkovní a 1x rozkládací do tělocvičny ). V ČR se pořádá celoroční turnaj Martiny Beyerové, ale družstvo SC JU Praha se poslední rok nezúčastnilo.

NEPRAVIDELNÉ A NESOUTĚŽNÍ

sportovní aktivity SC JÚ Praha 

FLORBAL
velice oblíbeným sportem v JÚŠ, organizujeme meziškolní turnaje, jak v klasickém florbalu, tak i florbalu na vozíku. Díky fenomenálnímu hráči Zdeňku Krupičkovi ( vrozená vada dolních končetin-vozíčkář ) je náš klub prakticky pionýrem florbalu na vozíku. Florbal je pod vedením vychovatelů z internátů JÚŠ.

FOTBAL
jedná se o aplikovanou nesoutěžní formu fotbalu v tělocvičně TOP s malými brankami, kdy v týmech hrají jak hráči chodící, tak i vozíčkáři, kteří se na hřišti pohybují po „čtyřech“ a hrají rukama. Jedná o zábavnou formu, umožňující i vozíčkářům zahrát si fotbal. Fotbal je pod vedením vychovatelů z internátů JÚŠ.

HOROLEZECTVÍ
jako jediná organizace v ČR organizujeme nepravidelné akce s prvky horolezectví, slaňování hradeb Vyšehradu i s vozíkem, lanové dráhy,…..

JACHTING
nový sport, zájemci si ho mohou vyzkoušet v Podolí v Yacht Club Cere, kde mají k dispozici upravené jachty pro vozíčkáře.

LYŽE, MONOSKI
lyžařské kurzy pořádáme nejen v rámci výuky tělesné výchovy v JÚŠ, ale i pro další zájemce. Ve spolupráci s občanským sdružením Paraple, jezdíme na kurzy pro monolyžaře.

PARA-SNOWBOARD
nově začínající sport v Evropě. Naším členem je první závodník za Českou republiku, který se zúčastnil Zimních paralympijských her, zájemcům by poradil v začátcích.

PLAVÁNÍ
bazén v JÚŠ není rozměry vhodný k pořádání plaveckých závodů    ( 12,5x6m ), ale slouží k výuce plaveckých stylů a je ideální pro doplňkovou přípravu a regeneraci všech sportovců SC JÚ Praha. Individuálně se lze ale přihlásit na plavecké závody, pořádané jinými svazy.

SPORTOVKY
příprava mladých a začínajících sportovců formou her ( děti do 10let ).