Sportovní club Jedličkova ústavu Praha, z.s.

V Pevnosti 13/4, Praha 2, IČO: 62933744, č.ú.: 2109512498/2700 UniCredit Bank

Atletické závody UAE 2019 10. – 28. 2. 2019

Atletické závody UAE 2019 10.-28.2.2019
atleti: František Serbus, Anna Muziková, Kateřina Nováková (start pouze na GP Dubaj), Artur Kisela
trenéři a asistenti: Pavel Martínek, Klára Jelínková

Již po čtvrté se atletická reprezentace ČR zúčastnila prvních atletických závodů v sezoně ve Spojených Arabských Emirátech. Letos se ke dvěma tradičním závodům Grand Prix IPC v Dubaji a Otevřenému mistrovství Emirátů v Sharjahu přidalo i juniorské Mistrovství světa IWAS GAMES, které se každoročně koná na jiném místě světa.

Mezi reprezentanty byla i čtveřice atletů, členů SC JÚ Praha, František Serbus, Anna Muziková, nováček Artur Kisela a Kateřina Nováková, která přiletěla později a startovala pouze na GP v Dubaji. A.Kisela mohl startovat pouze na IWAS Games a Open International Championship v Sharjahu z důvodu nevyřízeného českého občanství, nemá ještě platnou mezinárodní licenci, a tak se závodu série GP nemohl aktivně zúčastnit.

8th IWAS World Games 2019 Sharjah, UAE 10. – 17. 2. 2019

Hned úvodní disciplínou byla vypsána kuželka kat. F32 a 51, ale až když byli všichni atleti v call room (svolavatelna, kde se musí prezentovat atleti před každým startem), technický delegát závod v hodu kuželkou zrušil kvůli špatně zavěšené síti ve vrhačském sektoru. Z bezpečnostních důvodů se hod kuželkou posunul na druhý den závodu, kdy jediným „problémem“ byl souběh kuželky mužů a na druhé straně stadionu kuželky žen, a tak se naši atleti nemohli navzájem povzbuzovat a fandit si. Nicméně Fandovi, ani Aničce Muzikové to asi nevadilo, protože si dohodili kuželkou pro bronzové medaile. Nováček Artur Kisela nezvládl psychicky svůj první mezinárodní start a kvůli nervozitě svoji kuželku poslal na pouhých 14,57m, což bylo velmi slabé. Ale další den, v disku, si zlepšil osobní rekord a výkonem 8,45 obsadil 7.místo!!! Fanda hodil diskem výborných 15,98m, ale ve sloučené skupině s kategorií F33 tento výkon stačil pouze na 4.místo.
Ve stejný den startovala i Anna Muziková v disku a s výkonem 6,79 obsadila 7.příčku.

9th International Open Athletics Meeting 2019 Sharjah , 18. -20. 2. 2019

Jen jeden den závodního volna musel atletům i organizátorům stačit na odpočinek a na stejném stadionu začaly další významné závody, na kterých startovala většina atletů, kteří závodili  i na IWAS World Games, a postupně přijížděli i další atleti.

První medaili získal Fanda Serbus, tentokrát stříbrnou v hodu kuželkou, kterou poslal na značku 27,43cm, Artur Kisela se přiblížil ke svému  maximu a hodem dlouhým 17,08m si zajistil krásné 6.místo!!

Hned další den Fanda i Artur startovali v disku, kde opět byli sloučeni s kategorií F33, ale Fanda zabojoval a hodem dlouhým 15,36m si zajistil bronz a Artur hodem dlouhým 8,21m skončil sedmý.

Anička „Písnička“ Muziková hodila kuželkou na značku 15,49m, což nebyl zrovna povedený výkon, když v tréninku dokázala již překonat 18m!!, ale soupeřkám také vítr moc nepřál, a tak z toho bylo senzační stříbro!! V disku poprvé Aniččin disk překonal hranici 8m a za výkon 8,07 jí na slavnostním ceremoniálu pověsili na krk bronzovou medaili!!

11th Fazza International IPC Athletics Grand Prix
Dubaj, UAE  24. – 27. 2.2019

Posledním závodním představením ve Spojených Arabských Emirátech byl závod Světového poháru v Dubaji. Vzhledem k tomu, že se jednalo o „generálku“  na listopadové mistrovství světa, které se bude konat na stejném stadionu v termínu 7. – 15. 11. 2019 , tak se sešla opravdu světová konkurence!!! Bohužel F. Serbus i A. Muziková neměli vypsaný v kategorii F32 jejich oblíbený disk, tak mohli startovat pouze v hodu kuželkou.

Hned první závodní den startovala v hodu diskem Kateřina Nováková, která měla jen 2 dny na aklimatizaci po příletu, ale je zkušenou závodnicí, tak jí tato doba stačila a disk poslala po dlouhé době opět na 17,00m, což je její dlouhodobé maximum, ale nejlepší světové soupeřky hází mnohem dál, tak její výkon stačil pouze na 7. příčku…

Druhý závodní den startoval František Serbus v kategorii F32 v hodu kuželkou a skvělým výkonem 30,52m obsadil 3.místo. Bohužel jeho oblíbený disk nebyl na závodech v kategorii F32 vypsaný, a tak Fandovi musela stačit pouze jedna medaile😊

3. den závodu byl na programu hod oštěpem žen kategorie F55 + 56, ve které startuje naše Kateřina Nováková. Slušným výkonem 12,03m obsadila 6.místo.

4. a poslední den závodu startovala Anna Muziková v hodu kuželkou v kategorii F32. Celý tým se těšil na její vystoupení, protože v tréninku dokázala překonat 18m hranici. Nicméně nervozita v závodě Aničce „svázala“ ruce a první 3 pokusy byly spíše infarktové….naštěstí ve čtvrtém pokusu kuželka dolétla jen 1 cm pod 17m a výkonem 16,99m si zajistila bronzovou medaili!!!

Závěrečné hodnocení:
Z pozice trenéra hodnotím výkony našich atletů velmi kladně, resp. na výbornou.

Fanda Serbus i Anna Muziková předvedli výkony za hranicí svého osobního maxima (v disku i kuželce posunuli své osobní rekordy) a potvrdili splněné limity pro Mistrovství světa i na Paralympijské hry 2020.

U Kateřiny Novákové je velmi znát absence v pravidelném tréninku z důvodu školních povinností a rychlík výkonů nejlepších světových soupeřek ve své kategorii F55 jí bohužel ujíždí. Nicméně její výkony prakticky bez tréninku byly výtečné.

Artur Kisela – benjamínek naší výpravy, bohužel nemohl startovat na GP v Dubaji, ale na obou závodech v Sharjahu ukázal, že za čas s ním musí světová špička počítat!!

Zisk celkem 8 medailí je určitě výborný a pro SC JÚ Praha je to krásná vizitka poctivé a dlouhodobé přípravy.

Náklady na tyto tři světové atletické mítinky byly značně vysoké a plnou výši musel zajistit a uhradit SC JÚ Praha!!

Děkujeme všem partnerům, trenérům i asistentům, kteří se na úspěchu našich atletů podílejí.

Bez jejich pomoci bychom takového úspěchu nedosáhli.